• Oturum aç

Politika döndürür


Kitabınızı mı yoksa malınızı mı iade ediyorsunuz? Şaşırtıcı Fables, yeni satın aldığınız ürünlerden memnun olmanızı istiyor. Kitabınızdan memnun değilseniz, yardım etmek için buradayız.
Tüm detaylara çok dikkat ediyoruz ve üstün işçilik ve kaliteyi sağlamak için her kitabı dikkatlice inceliyoruz. Ancak, en iyi çabalarımıza rağmen ve nadir görülen durumlarda bir kusuru gözden kaçırmış olabiliriz, lütfen bize bildirin.

İnfo@amazingfables.com adresine şurada bir e-posta gönder:
- Birkaç açıdan alınan kusurun fotoğrafları.
- Tam adınızı, sipariş numaranızı ve hatanın açıklamasını ekleyin.
- Hatalı alanların sayfa numaralarını eklemeyi unutmayın.

Bir kitap hatasıyla ilgili olarak bizimle iletişime geçmeniz gerektiğinde, siparişinizi aldıktan 15 gün sonra lütfen gerekli bilgileri içeren Müşteri Destek ekibimizle iletişime geçin. Kusur üretim hatalarından kaynaklanıyorsa veya nakliye sırasında hasar görmüşse, yeni bir sipariş vereceğiz. Kusursuz Masallar, verilen süreden daha sonra kusur raporlarından sorumlu tutulamaz.

ÖNEMLİ Lütfen Amazing Fables'ın geri ödeme sağlayamadığını anlayın. Malın bir arızası varsa, kitabın sabit veya değiştirilmiş olmasını sağlayacağız. Amazing Fables, yazım, tipografik veya gramer hataları, karanlık görüntüler, düşük çözünürlüklü görüntülerdeki düşük görüntü kalitesi, sipariş miktarı veya diğer sipariş hatalarını içeren ancak bunlara dahil olmayan tüketici kaynaklı hatalardan, hatalardan veya kusurlardan sorumlu değildir. Lütfen siparişinizi vermeden önce kitaplarınızı dikkatlice izlediğinizden emin olun.